مشاوره رایگان: 09126706588

طراحی گرافیک

طراحی گرافیک

طراحی گرافیک یک هنر ترکیبی است که در آن زیبایی شناسی و تکنولوژی با هم متحد شده اند. طراحی حرفه ای گرافیک که به دلیل ارتباط با تصاویر، طراحی بصری نیز نامیده می شود، به طور خلاصه به معنای انتقال ایده از طریق متن و تصاویر به یک گیرنده خاص است. طراح گرافیک نیز مسئولیت طراحی بصری پیام را بر عهده دارد. در واقع وظیفه طراح این است که پیام خود را به صورت کاملا واضح و قابل درک، به افراد منتقل کند.

طراحی ارتباط بصری را می توان در رسانه های مختلف انجام داد. به عنوان مثال طراحی وب، یکی از بسترهای فعالیت طراح گرافیک به شمار می آید. در ادامه، شما را با این حوزه بیش‎تر آشنا کرده و اطلاعات جالبی را به زبان ساده و قابل فهم برایتان بیان می کنیم.

طراحی گرافیک توانایی استفاده از گرافیک، بافت و فضا برای برقراری ارتباط با افرادی است که می خواهید از آن ها توجه کنید. ابزارهای موجود در جعبه ابزار گرافیکی می‌توانند متن و عناصر چاپی، تصاویر و نماد نگاری، اشکال هندسی، رنگ‌ها و بافت های نوری باشند. به دلیل پیچیدگی و تنوع حوزه طراحی، هر فرد می بایست آموزش های مختلفی را برای فعالیت طی کند.

به عنوان مثال طراحان حوزه بازاریابی، می بایست در حوزه طراحی لوگو و همچنین طراحی فروش آموزش ببیند. همچنین طراحانی که وظیفه فعالیت در بخش آموزشی را به عهده دارند، بهتر است در حوزه های آموزش تخصصی فعالیت کنند.

برای آشنایی بیش تر با زمینه های مختلف شغلی طراحان گرافیک، باید تحقیقات گسترده تری را انجام دهید. این تحقیقات در نهایت می توانند شما را در انتخاب طراحی بهتر و حرفه ای تر یاری کنند. پس برای کسب اطلاعات در این حوزه، شما را به خواندن بخش بعدی دعوت می کنیم.

 

یک طراح گرافیک در زمینه شغلی خود چه کار می کند؟

شغل طراحی گرافیک

طراحان گرافیک اغلب بخشی از تیم های چند رشته ای با سایر گروه های حرفه ای هستند. این گروه ها شامل طراحان تعاملی، طراحان صنعتی، تیم های تبلیغاتی، انیماتورها، تصویرگران، کپی رایترها، روزنامه نگاران یا عکاسان هستند. وظایف یک طراح با توجه به نقشی که بر عهده می گیرد بسیار متفاوت است. طراحان ارتباط بصری اغلب در آژانس های طراحی ارتباطات یا در شرکت های فناوری کار می کنند. آن ها همچنین می توانند در شرکت هایی کار کنند که دارای بخش طراحی، بازاریابی یا ارتباطات هستند. بسیاری از طراحان گرافیک به عنوان افراد خوداشتغال کار می کنند. در اینجا چند نمونه از نقش های مهم طراحان  آورده شده است:

طراحان گرافیک به مشتریان مشاوره می دهند تا بتوانند انتخاب های ارتباطی خوبی داشته باشند. توصیه های یک طراح بر اساس نیاز مشتری بسیار متفاوت خواهد بود. اگر مشتری، به عنوان مثال، یک فروشگاه آنلاین لباس، رستوران یا کارخانه داشته باشد، انتخاب طرح بسیار متفاوت خواهد بود. برای کار به عنوان یک طراح گرافیک، درک زیبایی شناختی و حرفه ای لازم است. شما باید بتوانید از طریق ترکیب بندی، شکل ها و رنگ ها طراحی کنید. رسیدگی به مسائل پیچیده مشتری نیز باید طبق تخصص طراح و به صورت مرحله به مرحله انجام شود.

یکی دیگر از مهم ترین وظایف طراحان گرافیک، فعالیت در حوزه فروش و بازاریابی است. اصولا طراح باید بتواند به طراحی حرفه ای ترین لوگو و تصاویر بصری فروش بپردازد. با انجام این کار، طبیعتا میزان فروش کسب و کارها به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. به همین دلیل، اگر شما نیز به دنبال استخدام یک طراح حرفه ای هستید، باید به نکات بازاریابی نیز توجه کنید. در ادامه کاربردهای طراحی ارتباطات بصری را در حوزه های گوناگون برای شما عزیزان بیان می کنیم.

 

کاربرد طراحی گرافیک در بسترها و بخش های گوناگون

کاربرد طراحی گرافیک

کاربرد ارتباطات بصری در حیطه های گوناگون، امروزه امری مهم و قابل توجه به شمار می آید. به دلیل گستردگی ارتباطات بصری، بسیاری از شرکت ها و واحدهای مختلف، ناگزیر به استفاده از خدمات گرافیکی هستند. در این بخش برخی از مهم ترین کاربردهای طراحی گرافیک را برای شما عزیزان توضیح می دهیم. پس می توانید برای آشنایی بیش تر با این کاربردها، ما را تا پایان این بخش مهم همراهی کنید.

 • طراحی لوگو: یکی از کاربردهای ارتباط بصری، طراحی تخصصی لوگو است. در این رابطه، طراح می بایست برند و لوگوی یک مجموعه خاص را طراحی و آماده سازی کند. بهتر است در این رابطه، برند شرکت به صورت بزرگنمایی شده و برجسته طراحی شود. اصولا هرچه لوگوی یک شرکت معتبر تر و مشهور تر باشد، میزان شهرت آن افزایش خواهد یافت.
 • طراحی روزنامه و مجله: در طراحی گرافیک، می توان فرآیند های طراحی روزنامه و مجله را نیز در دستور کار قرار داد. برای طراحی در حوزه روزنامه ها و مجلات، می توان از نرم افزارهای مختلف طراحی استفاده کرد. یکی از بهترین نرم افزارها در این باره، نرم افزار ایندیزاین است. با استفاده از این نرم افزار، شما می‎توانید به راحتی ایده و پیام مد نظر خود را به صورت طرح در روزنامه بیان کنید. البته در این باره می بایست آموزش های بسیار تخصصی و جدی ببینید.
 • طراحی بروشور و ست اداری : برای طراحی تخصصی بروشور یا طراحی ست اداری، شما باید ابتدا به اصول فنی و طراحی در این باره مسلط باشید. زیرا قرار دادن مناسب عکس ها و تصاویر و همچنین رعایت دقیق ابعاد در این حوزه بسیار ضروری هستند. پس بهتر است فرآیند طراحی بروشور را به عهده طراح گرافیک واگذار کنید. زیرا آن ها تمامی دوره های مورد نیاز برای این نمونه از طراحی حرفه ای را طی کرده اند.
 • طراحی گرافیک وب سایت و اپلیکیشن : یکی از کاربردهای نوین طراحی گرافیک، طراحی المان های گرافیکی است که در وب سایت ها و اپلیکیشن ها استفاده می شود. در حال حاضر بهترین پروژه های طراحان گرافیک، مربوط به دنیای وب است.
 • طراحی بسته بندی و پکیجینگ : طراحی بسته بندی محصولات را می توان یک شاخه ی مجزا از طراحی گرافیک دانست. با توجه به محصولات بسیار زیاد و متنوع و شرکت های زیادی که در حال حاضر در حال فروش آنها هستند و به دلیل رقابت تنگاتنگ بین آنها و رقبا، یکی از مهمترین مواردی که می تواند مشتریان را مجاب به خرید یک محصول کند، زیبایی بصری و بسته بندی آن است. طراحان گرافیک و پکیجینگ، باید خلاقیت و ایده های نوی بسیاری برای این کار داشته باشند.
 • طراحی تخصصی چاپ : طراحی گرافیک تبلیغات در حال حاضر دو شاخه ی دیجیتال و چاپ دارد. طرح هایی که برای تبلیغات دیجیتالی طراحی می شود، در پلتفرم های آنلاین نمایش داده می شوند و روال طراحی آنها متفاوت با چاپ است. طرح هایی که برای مقاصد چاپ طراحی می شوند، باید تمام استانداردهای دستگاه های چاپ دیجیتال و افست را دارا باشند.
 • طراحی جلد و کاور : طراحانی که در این زمینه فعالیت می کنند در عرصه طراحی جلد برای مجلات، کتاب ها، جعبه های DVD و CD و … فعالیت می کنند.

 

عناصر و اصول طراحی گرافیک

طراحان گرافیک انواع مختلف تصاویری که طراحی می کنند را به یکسری عناصر طراحی طبقه بندی می کنند :

 • رنگ : رنگ ها به شدت با احساسات مرتبط هستند، اما در علم نیز ریشه دارند.
 • نوع : علاوه بر آنچه کلمات و عبارات می گویند، شکل و استایل حروف یک تصویر خاص ایجاد می کند.
 • شکل : شکل پایه و اساس همه ی چیزهای قابل مشاهده در کار است و می توان آن را به زبان خودش قالب بندی کرد.
 • خط : خطوط می توانند توجه را محصور کرده و جهت دهی کنند.

 

اصول طراحی، تکنیک هایی را برای نظم دادن به عناصر طراحی مشخص می کند :

 • تعادل و تراز : طراحی با استفاده از تقارن و موقعیت
 • کنتراست : عناصر طراحی باید با یکدیگر تعامل داشته باشند.
 • تاکید : طراحی صحیح باعث می شود که طراح انتخاب کند کدام بخش از اطلاعات را نسبت به سایر موارد درج شده در طراحی در اولویت باشد.
 • حرکت : طراحی می تواند حرکت و انرژی در طرح را نشان دهد.
 • تناسب : طراحی از اندازه و وزن المان ها برای متمایز کردن عناصر استفاده می کند.
 • تکرار : طراحی از عناصر برای تقویت انسجام کلی کار استفاده می کند.
 • فضا : استفاده از فضاهای خالی (یا منفی) برای جدا سازی المان ها از یکدیگر

 

تاثیر طراحی گرافیک در برندسازی و فروش حرفه ای تر

طراحی گرافیک (معرفی 14 کتاب برتر طراحی گرافیک) به تقویت برند شما کمک می کند. همچنین به کاربران شرکت ها کمک می کند تا محصول یا خدمات مورد نظر را درک کنند و به خاطر بسپارند. بنابراین مطمئنا بخش بزرگی از این علم، برای سرگرمی نیست و لذا  منابع زیادی صرف توسعه هویت و طراحی های گرافیکی می شود. به دلیل اهمیت این حوزه در جذب مشتری، شرکت ها و مجموعه ها منابع زیادی را به طراحی اصولی گرافیکی اختصاص می دهند.

با طراحی گرافیک علاوه بر تقویت هویت شرکت، مشتریان نیز برای آشنایی بیش تر با سایر موارد ترغیب می شوند. به عنوان مثال آن ها با دیدن کیفیت گرافیکی یک سایت فروش، نسبت به مراجعه حضوری برای آشنایی بیش تر علاقه مند می شوند. استفاده از طراحی ارتباطات بصری برای موفقیت و رشد برندها بسیار مهم است. زیرا با استفاده از آن  می توان احساس درستی درباره برند، هویت و پشتوانه شرکت در نظر مشتری ایجاد کرد. همه اینها به جذب مشتریان بیشتر، فروش بیشتر و گرفتن نتیجه بهتر در راندمان نهایی کمک می کنند.

شما می توانید کلیه خدمات چاپ و پس از چاپ خود را از تیراژ 1 عدد به بالا به ما سفارش دهید. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد خدمات ما نیاز دارید و یا اگر نیاز به استعلام قیمت خدمات چاپ اختصاصی دارید، می توانید برای مشاوره رایگان از اطلاعات ما در صفحه تماس با ما استفاده نمایید. همچنین برای مشاهده قیمت محصولات ما می توانید از لیست قیمت استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *