مشاوره رایگان: 09126706588

پلات کوتد

پلات کوتد، یکی از مرسوم ترین نمونه های چاپ عریض (سایز بزرگ) به شمار می آید. نام این روش چاپ بر اساس نوع کاغذ مورد استفاده مرسوم شده است. یعنی به دلیل استفاده از کاغذ کوتد در این صنعت چاپی، نام فرآیند را چاپ تخصصی کوتد گذاشته اند. در این رابطه، ممکن است ابهامات زیادی برای بسیاری از افراد تازه وارد ایجاد شود. به عنوان مثال برخی ممکن است گمان کنند این روش از سایر روش های چاپ متمایز است.

برای آشنایی بیش تر با چاپ تخصصی پلات کوتد، ابتدا باید به معرفی کاغذ کوتد بپردازیم. پس از معرفی این محصول به صورت جزئی، حالا نوبت به آشنایی با روش چاپ نامبرده رسیده است. برای اینکه بهتر بتوانید با مفهوم چاپ آشنا شوید، شما را به خواندن ادامه این مقاله مهم و تخصصی دعوت می کنیم.

کاغذ مرغوب کوتد، محصولی است که از مواد اولیه پلیمری و خاص تهیه و آماده سازی شده است. این محصول به دلیل آنکه بیش تر در زمینه چاپ مورد استفاده قرار می گیرد، خریداران خاصی را به خود اختصاص داده است. همانطور که در مقالات قبلی اشاره کردیم، از کاغذ کوتد برای چاپ تخته شاسی، چاپ انواع گوناگون استند، رول آپ و پاپ ‎آپ استفاده می‎شود.

این محصولات انواع گوناگونی را به خود اختصاص داده اند. به عنوان مثال، برخی از آن ها دارای صفحه ای یکدست و براق هستند. در حالی که برخی دیگر از نمونه های تولید شده، شامل صفحات مات و کدر رنگ هستند.

کاغذ مرغوب کوتد به دلیل داشتن تمامی استانداردهای تولیدی، موردی مناسب و قابل استفاده در صنایع گوناگون تولیدی و واسطه ای است. به گونه ای که بسیاری از نشریه ها، هفته نامه‎ها و همچنین ماهنامه ها، از این کاغذ برای انتشار مجلات خود استفاده می کنند.

 

تاثیر رنگ ها بر روی کاغذ کوتد

رنگ های چاپ دیجیتال با توجه به متریالی که استفاده می شود، جلوه ی متفاوتی دارند. همانطور که پیش تر اشاره کردیم، کاغذ کوتد به کاغذی گفته می شود که یک روکش یا کوتینگ بر روی آن کشیده شده باشد.

زمانی که جوهر بر روی کاغذ خام چاپ می شود، به دلیل نداشتن روکش، به آن جذب می شود و باعث می شود که رنگ آن مات و برجسته شود. اما زمانی که جوهر بر روی کاغذ کوتد چاپ می شود، به دلیل پوششی که بر روی آن وجود دارد و مانع از جذب توسط کاغذ می شود رنگ زنده تر و اصطلاحا شارپ تری دارد.

تفاوت این رنگ ها بر روی کاغذ معمولی و کاغذ کوتد، تفاوتی جزئی است و بیشتر برای رنگ های روشن به چشم می خورد و برای رنگ های تیره، اختلاف زیادی در چاپ نهایی به نظر نمی رسد. البته مشکلی که برای چاپ های تیره رنگ ممکن است پیش بیاید، رده های هد دستگاه است که اگر از دستگاه با کیفیت برای چاپ کوتد استفاده نشود، باعث خراب شدن طرح نهایی شما می شود.

یکی از مواردی که باید هنگام طراحی کار خود در نظر داشته باشید، استفاده از کدهای رنگ Pantone است. شرکت پنتون لیست بسیار گسترده ای از رنگ ها را تولید کرده است که به شما می گوید برای رسیدن به یک رنگ خاص، دقیقا از چه کدهای رنگی برای چاپ دیجیتال یا افست باید استفاده کنید. اگر کد رنگ شما، جزو کدهای استاندارد پنتون باشد، می توانید چاپ دقیق تری را دریافت کنید.

فراموش نکنید که برای پلات کوتد، با توجه به اینکه دستگاه چاپ کننده ی آن (پلاتر) یک دستگاه چاپ عریض دیجیتال است، از مود رنگی RGB پشتیبانی می کند. یعنی کدهای رنگی شما باید حتما به صورت RGB تعریف شوند. در صورتی که از فرمت رنگی CMYK استفاده کنید، به دلیل استاندارد نبودن آن برای دستگاه پلاتر، رنگ های متفاوتی با فایل طراحی خود دریافت خواهید کرد.

 

تعریف و بررسی دقیق پلات کوتد به زبانی ساده

پلات کوتد

همانطور که می دانید، پلات کوتد تقریبا همان چاپ پلات و لمینت است که در بخش های قبلی به طور مفصل درباره آن ها صحبت کردیم. در چاپ پلات، تمامی فرآیندهای چاپ به صورت صنعتی و دیجیتال انجام می شود. فرآیند اصلی چاپ نیز با استفاده از دستگاهی به نام پلاتر انجام می شود. این دستگاه سرعت بالایی در چاپ و آماده سازی تصاویر مرتبط دارد. به گونه ای که می توان با صرف کمترین زمان، تعداد زیادی از نمونه های چاپی را آماده سازی کرد. در این مورد، شما می‎توانید به نزدیک ترین مرکز چاپ شهر خود مراجعه کرده و از نزدیک سرعت بالای این دستگاه را مشاهده کنید.

همچنین شما می توانید نمونه دست دوم و مصرف شده این دستگاه را از فروشگاه های مرتبط خریداری کنید. انواع پلاتر قدرت چاپ بالایی داشته و وضوح خوبی را برای تصاویر چاپ شده حاصل می کنند.

برای استفاده از خدمات پلات کوتد، ابتدا باید طرح مد نظر را انتخاب کنید. پس از این کار، می بایست کاغذ کوتد مناسب برای اجرای طرح را نیز انتخاب کنید. برای نمونه های استندی، بهتر است از کاغذهای براق و برای سایر نمونه ها، بهتر است از کاغذ مات استفاده کنید. ابعاد کاغذ نیز به دلخواه شما انتخاب می شوند. به عنوان مثال برخی خواهان چاپ بر روی کاغذ های بسیار عریض و بزرگ هستند.

این نمونه ها همانطور که گفتیم، بیش تر برای کاربردهای نمایشگاهی و فروشگاهی آماده سازی می شوند.

پس از انتخاب طرح و کاغذ مرغوب کوتد، آن را داخل دستگاه پلاتر قرار دهید. دستگاه می تواند طی یک بازه زمانی مشخص، به تعداد مشابه طرح آماده و چاپ شده ارائه دهد. البته نکته ای که در این زمینه باید مورد توجه قرار بگیرد، تامین انواع رنگ های جوهر دستگاه پلاتر است.

 

آیا می توان کاغذ کوتد را برای ساخت موارد تزیینی نیز استفاده کرد؟

کاغذ کوتد

تولید عمده کوتد، در سال های اخیر بسیار گسترش یافته است. علت این امر، افزایش تمایل افراد به استفاده از این تولیدات برای انجام کارهای واسطه ای است. به عنوان مثال، برخی از خریداران این محصول، به دنبال ساخت وسایل تزیینی مرتبط هستند. آن ها ابتدا طرح مد نظر خود را بر روی کاغذ کوتد چاپ می کنند. پس از انجام این کار، آن ها فرایند مد نظر را بر روی کاغذ اعمال می کنند.

یکی از ملزومات تزیینی که به وسیله این کاغذها تولید و آماده می شود، پاکت نامه براق و مات است. این محصول در سال های اخیر طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. برخی از افراد، از پاکت های نامه به عنوان نماد پیام رسانی استفاده می کنند. در این بخش، به استفاده از کاغذ کوتد برای تولید این محصول می پردازیم.

  • چاپ پاکت نامه : اصولا چاپ پاکت نامه به وسیله پلات کوتد، در سال های اخیر به هیچ عنوان مرسوم نبود. بلکه فرآیند چاپ به صورت کاملا سنتی و با استفاده از کاغذهای آماده انجام میشد. در سال های اخیر و با گسترش صنعت چاپ در کشور، این روش بسیار رایج و مرسوم شده است. به گونه ای که نیمی از صنایع تولیدی پاکت، به واسطه چاپ تخصصی پلات کوتد فعالیت می کنند. برای این روش چاپ، شما می توانید طرح مد نظر خود را انتخاب کنید.
  • چاپ جعبه محصولات : شما می توانید از پلات کوتد گرم بالا، با استفاده از یک نقشه ی چاپ جعبه، جعبه ی محصول مورد نظر خود را چاپ کنید و سپس با استفاده از چسب به لبه های طرح، آن را به هم بچسبانید و جعبه ی خود را تکمیل کنید. استفاده از پلات برای ساخت جعبه خیلی روش ارزان قیمتی نیست، اما اگر نیاز به تعداد زیادی جعبه ندارید، می توانید از این روش استفاده کنید.

پس از انتخاب طرح اولیه، می توانید نوع کاغذ خود را نیز انتخاب کنید. اگر در این رابطه هیچ گونه اطلاعاتی ندارید، به شما توصیه می کنیم از نمونه های مات استفاده کنید. زیرا آن ها جلوه خاصی به پاکت نامه شما عزیزان می بخشند. همچنین برای دریافت مشاوره در این زمینه می توانید با ما تماس حاصل نمایید تا از مشاوره ی رایگان ما بهره مند شوید.

 

پلات کوتد را در چه مراکزی می توان انجام داد؟

مراکز زیادی هستند که فرایند های مختلف پلات کوتد را به صورت عمده و خرد انجام می دهند. این مراکز در همه شهرهای کشورمان وجود داشته و خدمات مختلفی به افراد ارائه می دهند. به عنوان مثال، در شهر تهران مراکز زیادی، به خصوص در نزدیک دانشگاه های بزرگ وجود دارند. در این مراکز، شما می توانید با ارائه طرح اولیه مورد نیاز، نمونه چاپ شده خود را در کوتاه مدت تحویل بگیرید.

البته باید توجه داشته باشید که از میان مراکز موجود، مشهور ترین و با اصالت ترین مرکز را انتخاب کنید. زیرا برخی از مراکز وجود دارند که برخلاف استانداردهای فروش، هزینه زیادی از مشتریان و مراجعان خود دریافت می کنند.

در صورتی که نیاز به سفارش پلات کوتد به رسا چاپ را دارید، می توانید به صورت حضوری به دفتر ما مراجعه نمایید و یا به صورت غیر حضوری سفارش خود را ثبت نمایید. همچنین در صورتی که نیاز به طراحی داشته باشید، می توانید سفارش طراحی پلات خود را هم به ما ارائه نمایید. همچنین در صورتی که نمی دانید چه طرحی را بر روی چه متریالی چاپ کنید که بیشترین بازدهی را برایتان داشته باشد می توانید با ما تماس حاصل نمایید تا از مشاوره ی رایگان ما در این زمینه بهره مند شوید.

 

 

لیست قیمت چاپ پلات کوتد

نوع کاغذتا 10 مترتا 50 مترتا 100 متربالای 100 متر
کوتد سنگین 180گرم150000130000110000توافقی
کوتد سبک 130گرم13000011000090000توافقی
فتوگلاسه براق180000160000140000توافقی
فتوگلاسه مات ابریشمی200000180000160000توافقی
بک لایت200000180000160000توافقی
کنواس (بوم)250000220000200000توافقی
سولیت و PP180000160000140000توافقی
PP پشت چسبدار220000200000180000توافقی
طلق ترانسپرنت300000260000220000توافقی

شما می توانید کلیه خدمات چاپ و پس از چاپ خود را از تیراژ 1 عدد به بالا به ما سفارش دهید. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد خدمات ما نیاز دارید و یا اگر نیاز به استعلام قیمت خدمات چاپ اختصاصی دارید، می توانید برای مشاوره رایگان از اطلاعات ما در صفحه تماس با ما استفاده نمایید. همچنین برای مشاهده قیمت محصولات ما می توانید از لیست قیمت استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *