مشاوره رایگان: 09126706588

تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست

تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست

پیشرفت ها در فناوری چاپ، مانند کیفیت، مقرون به صرفه بودن و پیشرفته شدن خدمات پس از چاپ، هر لحظه در حال افزایش است. چاپ افست و چاپ دیجیتال، فرآیندهای اصلی چاپ هستند که تمام فعالیت های چاپی زیر مجموعه یکی از این دو صورت می گیرد. هر دو از روش چاپ چهار رنگ استفاده می کنند و هر یک مزایا، معایب و تکنیک های مختص به خود را دارند. در این مطلب می خواهیم تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست را با هم بصورت کامل بررسی کنیم.

به دلیل تقاضای فزاینده شرکت ها و اشخاص برای تبلیغات فیزیکی و افزایش خدمات چاپی با خروجی هایی با حجم بالا با داده های رنگی و متغیر، امروز شاهد دستگاه های بسیار پیشرفته ای در زمینه چاپ افست و دیجیتال هستیم که تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست را تا حد زیادی کم کرده اند.

 

تفاوت اصلی چاپ افست و چاپ دیجیتال

 

تفاوت اصلی چاپ افست و چاپ دیجیتال

تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست، در خدمات پیش از چاپ، مانند فیلم و زینک و لیتوگرافی است. در چاپ افست، چاپ اول بر روی یک صفحه لاستیکی قرار می گیرد و آن صفحه با استفاده یک غلتطک، محتوای چاپ را بر روی کاغذ چاپ می کند. به این دلیل که جوهر مستقیما به کاغذ منتقل نمی شود به آن افست می گویند.

در چاپ دیجیتال هیچ صفحه ی پلاستیکی ای در کار نیست و تونر مستقیما بر روی کاغذ توزیع می شود. راه اندازی و شروع به چاپ در چاپ دیجیتال به دلیل نداشتن پیش نیازهای چاپی، بسیار کوتاه و سریع است و به همین دلیل برای کارهای فوری پیشنهاد می شود و از موارد حائز اهمیت در تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست است.

 

چاپ افست چیست؟

چاپ افست چیست؟

چاپ افست که به عنوان لیتوگرافی هم شناخته می شود، یک روش سنتی در چاپ محسوب می شود. در چاپ افست، هر چهار رنگ جوهر بر روی صفحات متفاوت قرار می گیرند و در نهایت قبل از انتقال روی سطح چاپ بر روی یک صفحه پلاستیکی منتقل می شوند. به همین دلیل است که چاپ افست ثابت ترین و مطمئن ترین روش برای حفظ دقیق تطابق رنگ ها می باشد. به همین دلیل برای چاپ هایی که یک فرم ثابت دارند و یک فایل قرار است چاپ شود مانند بروشورها، کارت های ویزیت، سربرگ ها و … ایده آل است.

از دیگر موارد تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست، این است که چاپ افست قیمت مقرون به صرفه تری نسبت به چاپ دیجیتال دارد، به همین دلیل به مشتریانی که می خواهند تعداد بیش از 300 عدد یا 500 عدد چاپ کنند، پیشنهاد می شود از چاپ افست استفاده کنند. همچنین رنگ های کار چاپی قبل از شروع چاپ با دقت مشخص می شود و درصد خطای پایینی هنگام چاپ وجود دارد.

یکی از مشکلاتی که در چاپ افست و از مهمترین موارد در تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست است، وجود دارد زمان بر بودن آن است. به دلیل اینکه در فرم های عمومی چاپ باید شیت چاپی تکمیل شود و بعد تمام کارهای داخل شیت به صورت همزمان چاپ شوند، شما باید حداقل 7 روز کاری را برای دریافت کار چاپی خود در نظر بگیرید.

  • قیمت پایین تر نسبت به چاپ دیجیتال
  • یک هفته زمان برای انجام چاپ
  • کیفیت بالا در چاپ های تمپلات
  • مناسب برای چاپ های بیش از 500 عدد

 

چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال فرآیند چاپ تصاویر دیجیتالی به طور مستقیم بر روی انواع کاغذهای موجود است. روش های مدرن چاپ مانند لیزری و جوهر افشان، به چاپ دیجیتال معروف هستند. در چاپ دیجیتال از جوهر یا تونر مایع یا رنگدانه استفاده می شود. در چاپ جوهر افشان، قطرات ریز جوهر مستقیم بر روی کاغذ پاشیده می شود و در چاپ لیزری، از تونر خشک استفاده می شود. ( در مورد دلیل استفاده از CMYK در چاپ بیشتر بدانید)

در رابطه با تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست باید بدانید که چاپ دیجیتال بهترین و کارآمدترین فرآیند برای چاپ داده های متغیر است. زیرا به دلیل نداشتن خدمات پیش از چاپ، شما می توانید تعداد زیادی داده ی متغیر را به طور همزمان چاپ کنید.

از مزایای چاپ دیجیتال می توان به فوری بودن آن اشاره کرد. در این روش چاپ، شما نیاز ندارید مانند چاپ افست یک هفته منتظر چاپ خود بمانید و می توانید به صورت آنی کار خود را چاپ و دریافت کنید. اگر از کد رنگ های درست در چاپ دیجیتال استفاده کنید، چاپ ایده آلی خواهید داشت، اما باید بدانید که چاپ دیجیتال به کیفیت چاپ افست نمی تواند کارهای تمپلات (تمام رنگی) را به صورت بی عیب و نقص چاپ کند.

ضمنا به دلیل استهلاک بالای دستگاه های چاپ دیجیتال و همچنین متریال های گران قیمت آن نسبت به چاپ افست، قیمت آن بالاتر از افست است و مناسب کارهای تیراژ پایینی که به صورت فوری به آنها نیاز دارید، می باشد. که این یکی از مهمترین دلایل تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست است.

  • قیمت بالاتر نسبت به چاپ افست
  • امکان چاپ فوری
  • کیفیت پایین تر از افست در چاپ های تمپلات
  • مناسب برای چاپ های کمتر از 500 عدد

 

نحوه سفارش چاپ افست و دیجیتال

حال که تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست را دانستید، در صورتی که می خواهید تبلیغات خود را به صورت افست و یا دیجیتال چاپ کنید، هم به صورت حضوری می توانید به دفتر رسا چاپ مراجعه نمایید و هم به صورت آنلاین می توانید سفارش خود را ثبت کنید و پس از چاپ آن را توسط پیک درب منزل تحویل بگیرید.

همچنین در صورتی که نمی دانید فایل یا چاپی که می خواهید انجام بدهید بهتر است به صورت دیجیتال چاپ شود یا افست و یا سوالات بیشتری در مورد تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست دارید، می توانید با ما تماس بگیرید تا ضمن استعلام قیمت، از مشاوره ی رایگان ما استفاده نمایید.

شما می توانید کلیه خدمات چاپ و پس از چاپ خود را از تیراژ 1 عدد به بالا به ما سفارش دهید. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد خدمات ما نیاز دارید و یا اگر نیاز به استعلام قیمت خدمات چاپ اختصاصی دارید، می توانید برای مشاوره رایگان از اطلاعات ما در صفحه تماس با ما استفاده نمایید. همچنین برای مشاهده قیمت محصولات ما می توانید از لیست قیمت استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *