مشاوره رایگان: 09126706588

چاپ کتاب و جزوه

چاپ کتاب و جزوه

چاپ کتاب و جزوه در طول سالهای اخیر تغییرات زیادی کرده است، از خدمات پیش و پس از چاپ گرفته تا انواع روش های صحافی و روش های چاپ افست و دیجیتال چاپ کتاب. در این مطلب با هم بررسی می کنیم که چاپ کتاب و جزوه چیست و چه خدمات و فعالیت هایی در طول چاپ یک کتاب صورت می پذیرد.

 

چاپ کتاب و جزوه چیست؟

چاپ کتاب و جزوه چیست؟

چاپ کتاب و جزوه فرآیند انتقال محتوای نوشته شده از نویسنده به فرم انتشار است. در فرآیند چاپ کتاب چهار مرحله اصلی وجود دارد : پیش از چاپ، چاپ، پس از چاپ و صحافی.

 • مرحله پیش از چاپ کتاب : در این مرحله بررسی می شود که تمام صفحات کتاب به ترتیب هستند و مشکلی در ترتیب جلد و پشت جلد وجود ندارد. اگر تغییر یا اصلاحاتی در طراحی کتاب و جلد آن نیاز باشد، در این مرحله بررسی و انجام خواهد شد.
 • مرحله چاپ کتاب : مرحله چاپ کتاب و جزوه شامل ایجاد نسخه های جداگانه از یک کتاب بر روی صفحات کاغذ با استفاده از پرینترهای دیجیتال و افست است.
 • مرحله پس از چاپ کتاب : در این مرحله، کتاب های چاپ شده بر روی شیت برش می خورند تا اندازه ی تعیین شده درآیند.
 • مرحله صحافی کتاب : در این مرحله، با توجه به نوع صحافی انتخاب شده توسط مشتری، خدمات مورد نیاز صورت می گیرد. معمولا نوع صحافی ای که برای کتاب ها، بالاخص کتاب های قطور انتخاب می شود، روش دوخت است. در این روش کاغذها به یکدیگر دوخته می شوند و در نهایت با چسب به جلد چسبانده می شوند.

 

قطع کتاب و اندازه های رایج در چاپ کتاب

 •  قطع سلطانی: ابعاد کاغذ این قطع در حدود ۳۴ در ۴۹ سانتی متر است. معمولاً برای کتاب‌های نفیس از این قطع استفاده می‌شود.
 • قطع رحلی بزرگ: ابعاد کاغذ در این قطع معمولاً ۲۳ در ۳۳ سانتمیتر است که برای چاپ مجلات و آگهی‌نامه های عموماً از این قطع بهره می‌برند.
 • قطع رحلی کوچک: اندازه کاغذ در قع رحلی کوچک ۲۹ در ۲۱ سانتی متر است که مشابه با اندازه یک برگ کاغذ A4 می‌باشد. از این قطع برای چاپ ماهنامه و مجلات و حتی برخی کتب درسی استفاده می‌شود.
 • قطع وزیری: ابعاد کاغذ در این قطع ۱۷ در ۲۳ سانتی‌متر می‌باشد که عموماً برای چاپ کتاب‌های درسی موجود در بازار از قطع وزیری استفاده می‌شود.
 • قطع رقعی: اندازه کاغذ در قطع رقعی ۱۴ در ۲۱ سانتیمتر می‌باشد و کاربرد بسیار زیادی در چاپ کتب رمان دارد.
 • قطع خشتی کوچک: اندازه کاغذ در این قطع ۱۶٫۵ در ۱۶٫۵ سانتی‌متر است. معمولاً جهت چاپ کتاب‌های داستانی کودکان از این قطع بیشتر استفاده می‌شود.
 • قطع خشتی بزرگ: سایز کاغذ در این قطع ۲۳ در ۲۳ سانتی متر است که مانند قطع خشتی کوچک برای چاپ کتاب های داستانی کودکان بیشتر استفاده می‌شود.
 • قطع جیبی کوچک: اندازه کاغذ در این قطع حدود ۱۰ در ۱۴ می‌باشد که برای چاپ کتابها و دفاتر یادداشت کوچک بسیار کاربردی است.
 • قطع جیبی بزرگ: سایز کاغذ در این قطع ۱۱٫۵ در ۱۶٫۵ است. این سایز دقیقا مانند قطع جیبی کوچک برای چاپ کتابها و دفاتر یادداشت کوچک بسیار کاربردی است.
 • قطع پالتویی: اندازه کاغذ در این قطع ۱۰ در ۱۹٫۵ و ۱۱٫۵ در ۲۲ سانتیمتر است. این قطع برای چاپ مطالب بلند که دارای عرض کم هستند استفاده می‌شود.

چاپ کتاب افست و دیجیتال

یکی از بحث برانگیز ترین موضوعات در رابطه با چاپ کتاب و جزوه، این است که آنها را به صورت دیجیتال چاپ کنیم یا به صورت افست؟ هر کدام از این مدل های چاپ، مزایا و معایب خود را دارند که با هم بررسی می کنیم :

چاپ افست کتاب :

در صورتی که تیراژ چاپ کتاب و جزوه شما بیشتر از 200 عدد باشد و تعداد صفحات آن کتاب یا جزوه هم زیاد باشد، معمولا چاپ افست پیشنهاد می شود. چرا که اولا تنوع کاغذی بسیار زیادی نسبت به چاپ دیجیتال دارد و مورد بعد هم اینکه، از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه است.

البته این را باید در نظر داشته باشید که چاپ کتاب به صورت فوری با روش چاپ افست امکان پذیر نیست و باید حداقل 10 روز کاری را برای دریافت چاپ خود منتظر بمانید. یکی از معایب چاپ افست کتاب این است که شما نمی توانید از کتاب یا جزوه مد نظر خود به تعداد دلخواه چاپ کنید و باید تیراژ شما 1000 عدد یا بیشتر باشد.

 

چاپ دیجیتال کتاب :

در چاپ کتاب و جزوه معمولا برای کتاب هایی که تیراژ کمی دارند، از چاپ دیجیتال استفاده می شود. در چاپ دیجیتال کتاب، با هر تیراژ امکان چاپ وجود دارد و محدودیتی وجود ندارد و از این لحاظ با چاپ افست متفاوت است، به طور مثال اگر 150 جلد کتاب را می خواهید چاپ کنید، نمی توانید از چاپ افست استفاده کنید، چرا که حداقل تعداد چاپی به صورت افست، 1000 عدد می باشد.

یکی از نکات قوت مهم چاپ دیجیتال، چاپ کتاب فوری است. شما می توانید در مدت زمان کوتاهی (1 روز کاری) کتاب های چاپ شده خود را دریافت کنید. به روش چاپ دیجیتال کتاب، چاپ بر اساس تقاضا هم گفته می شود. به این معنی که شما می توانید هر تعدادی که از جزوه یا کتاب خود نیاز دارید را چاپ کنید و مجبور نیستید تیراژ از پیش تعیین شده ای را انتخاب کنید.

 

صحافی کتاب و جزوه

صحافی کتاب و جزوه

شاید بتوان گفت صحافی مهمترین بخش از چاپ کتاب و جزوه است. چرا که تاثیر بسزایی در زیبایی و کارکرد بهتر کتاب برای مخاطب خواهد داشت. روش های متداول برای صحافی کتاب و جزوه، صحافی چسب گرم، صحافی دوخت و صحافی سیمی (فنری) است.

صحافی چسب گرم، قیمت مناسبی دارد و از کیفیت بالایی برخوردار است و برای کتاب هایی که قطر خیلی زیادی ندارند بسیار مناسب است.

صحافی دوخت، یکی از بهترین و با کیفیت ترین انواع صحافی است. چرا که صفحات کتاب ها قبل از چسبانده شدن به جلد، با نخ های مخصوصی به یکدیگر دوخته می شوند و سپس به جلد چسبانده می شود. این کار باعث افزایش عمر کتاب می شود و برای کتاب های قطور بسیار مناسب است.

صحافی سیمی یا فنری، ساده ترین و ارزان ترین روش صحافی و چاپ کتاب و جزوه است. در این نوع صحافی، یک سمت کاغذهای کتاب پانچ می شوند و یک سیم فلزی وارد سوراخ می شود و آنها را کنار یکدیگر نگاه می دارد. این صحافی برای کتاب های قطور پیشنهاد نمی شود، چرا که ممکن است در اثر فشار، کاغذها پاره شوند و از سیم خارج شوند.

 

نحوه سفارش چاپ کتاب و جزوه

در صورتی که می خواهید چاپ کتاب و جزوه خود را به چاپ رسا سفارش دهید، هم می توانید به صورت حضوری به دفتر ما مراجعه نمایید تا ضمن مشاهده ی نمونه کارهای ما، نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید و هم می توانید به صورت آنلاین و با تماس تلفنی سفارش خود را ثبت کنید و توسط پیک درب منزل خود تحویل بگیرید.

همچنین اگر نیاز به استعلام قیمت دارید و مشاوره و راهنمایی در زمینه ی جنس کتاب، جنس جلد و نوع صحافی دارید و نمی دانید بهتر است کتاب شما به صورت دیجیتال چاپ شود یا افست می توانید با ما تماس بگیرید تا از مشاوره ی رایگان ما بهره مند شوید.

شما می توانید کلیه خدمات چاپ و پس از چاپ خود را از تیراژ 1 عدد به بالا به ما سفارش دهید. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد خدمات ما نیاز دارید و یا اگر نیاز به استعلام قیمت خدمات چاپ اختصاصی دارید، می توانید برای مشاوره رایگان از اطلاعات ما در صفحه تماس با ما استفاده نمایید. همچنین برای مشاهده قیمت محصولات ما می توانید از لیست قیمت استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *